UŠATÁ POHÁDKA

Vlastimil Peška   

UŠATÁ POHÁDKA

(praštěná pohádková komedie)
   1 muž + 1 žena (variabilní)

Poznámka pro inscenátory. Tuto pohádkovou komedii nemusí hrát pouze dva herci. Jednotlivé role mohou být rozděleny mezi libovolný počet herců. Pohádku lze hrát, po jednoduchých úpravách, i činoherním způsobem. 
Hravá pohádková komedie, kterou autor dedikuje nejmenším divákům a jejich rodičům, je variací známé pohádky o Králi Lávrovi, kterému narostou dlouhé uši. V Ušaté pohádce jsou však dlouhé oslí uši dány do vínku princi Felixovi poťouchlou sudičkou. Podobně jako v Králi Lávrovi pak královská rodina bedlivě ukrývá velké uši před zraky všeho lidu. Tajemství dlouhých uší vybreptá dvorní holič Evžen, jako velké tajemství, do staré vrby. Přichází jaro a otloukání píšťaliček, které pískají jenom jednu melodii: „Princ Felix má dlouhé uši“. Rozhněvaný král chce dát holiče Evžena katu. V té chvíli se princ Felix zastane holiče: „Proč chceš otče trestat holiče? Vždyť říkal pravdu. Každý máme nějakou chybičku. Já se za své uši nestydím. Dáli Bůh, budu jednou dobrým králem a mé uši nebudou vadit nikomu“. V tom se ozve kouzelné cink a uši rázem zmizí. Praštěná sudba pozbude svého účinku a z prince Felixe se stane princ fešák, kterého čeká zasloužený happy end. 
Svatba s krásnou princeznou Cibuličkou. 
Půvabný scénář zkušeného dramatika nabízí pro inscenátory spoustu roztomilých pohádkových situací, které bezesporu potěší nejenom malé diváky.
U Peškových komedií bývá dobrým zvykem i souběžné hudební zpracování. Není tomu jinak i u Ušaté pohádky.