TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY

Vlastimil Peška  

TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY

Tři herci, nebo tři herečky, ale také herecké sólo, či několik herců a hereček. Obsazení těchto drobniček je velmi variabilní a záleží pouze na volbě inscenátorů. 

1. O OPRAVDOVÉM PRINCI A OPRAVDOVÉ PRINCEZNĚ

Princ Fridolín jezdí ve svém „postýlkovém autě“ po sousedních královstvích a hledá pro sebe tu pravou princeznu, která musí být hodna jeho opravdové ušlechtilosti. Pohádka je volnou variantou Andersenovy Princezny na hrášku.


2. O CHYTRÉM DVANÁCTKOVI

Dvanáctek je jméno chytrého klučiny, který dostal velkou chuť na buchty. Jeho babička mu však jeho přání nemůže splnit, protože nemá mouku. A tak se Dvanáctek vydá do světa, aby si mouku vysloužil. Pro dosažení svého vysněného cíle musí přelstít zlého vlka, který sužuje celé království. 


3. Z ČAROVNÉHO KLOBOUKU

Třetí pohádka vypráví o kouzelníkovi Čáromárovi, který hledá pro princeznu Mišku, co se píše s měkkým „i“, ženicha, který je nejzdatnější ze všech ženichů na celém světě. Miška je vybíravá a stále odmítá nabízené ženichy až ji okouzlí Myšák, co se píše s tvrdým „y“ a Miška, co se píše s měkkým „i“ se velmi ráda nechá proměnit v myšku Myšku, co se píše s tvrdým „y“.Tři pohádky pro Rošťáky napsal Vlastimil Peška pro herce brněnského Divadla Radost a jsou zamýšleny jako tři herecká sóla s použitím animačních technik. Lze je však interpretovat
i větším počtem herců. Dají se i po nepatrných režijních úpravách inscenovat činoherním způsobem. Pohádky lze hrát v libovolném pořadí i samostatně.
Můžeme je doporučit pro inscenování ochotnickým a dětským divadelním souborům.