PEPEK NÁMOŘNÍK aneb Smyšlená historie s téměř pravdivými fakty

Vlastimil Peška

Jaroslav Wykrent (písňové texty)

PEPEK NÁMOŘNÍK aneb Smyšlená historie s téměř pravdivými fakty 

   (groteska)

7 mužů + 4 ženy

Kdo by neznal siláka Pepka námořníka, který se proslavil svalnatými pažemi, dýmkou a láskou ke špenátu a své vyvolené Olivii. Pepek se poprvé objevil v roce 1929 jako jedna z postav populárních komiksů v newyorském listě Evening Journal. Hrdina, jehož „energetickou bombou“ se stal pověstný špenát se postupně začal objevovat i v kreslených filmech, kde sváděl nelítostné boje, nejen o přízeň své milované Olivie. Největší podíl na Pepkově „věčné slávě“ mělo studio Maxe Fleischera, které začalo ve třicátých letech dvacátého století točit kreslené grotesky s Pepkem v hlavní roli 
Scénář Vlastimila Pešky je zároveň jakýmsi „encyklopedickým heslem začátku 30.let minulého století“ – prezentuje v dobových souvislostech „jak to všechno začalo, kdo je kdo, co se stalo a jak to bylo dál“ a používá k tomu nejrozmanitější výrazové prostředky, včetně prvků filmové grotesky, hudby a písní. 
Jde o scénář, který dokáže zaujmout nejširší okruh publika. Tedy jak dětského tak i dospělého diváka. Nezanedbatelným prvkem grotesky o proslulém silákovi Pepkovi je i hudební stránka, která výstižně dokresluje již zmíněná 30.léta dvacátého století. Autor scénáře je zároveň i autorem písní, ke kterým napsal texty Jaroslav Wykrent. 

Pozn. – Od autora lze zajistit i střižený DVD záznam první filmové grotesky s názvem „Pepek námořník hvězda biografu“, která je použita ve scénáři.